HomeCinsel Terapi

Cinsel Terapi

Çalışma Alanlarımız

Cinsel Terapi

Cinsel terapi; bireyin tek başına veya partneriyle dahil olduğu, bu alanda uzmanlaşmış deneyimli terapist ve hekimler tarafından uygulanabilen, kognitif davranışçı yöntemlere dayalı bir terapi türüdür. Bireyin cinsel sorununun tıbbi ve biyolojik yönleri araştırılıp gerekli test ve tetkikler sonucunda biyolojik bir neden olmadığı sonucuna varıldığında sorun psikolojik kökenli kabul edilerek tedaviye başlanır. 

Ancak şunu atlamamak gerekir ki cinsel problemin biyolojik kökenli olduğu her durumda mutlak ona eşlik eden psikolojik faktörlerde sorunun içinde yer almaktadır. Yani biri diğerinden bağımsız düşünülemez. Bireyin cinsel sorununun biyolojik olduğu durumlarda ise uygulanan ilaç tedavisi psikoterapi desteği ile birlikte verildiğinde çok daha anlamlı sonuçlar alınmaktadır.

Terapi içeriğinde neler yer alır?

Bireylerin cinsel yakınmalarına dair öyküleri alındıktan sonra tedavinin hedefi belirlenir. Terapide cinselliğe dayanan mitler, cinsel bölgelerin anatomik ve fizyolojik yapılarıyla mevcut yakınmalarına ilişkin bilimsel doğrulara dair detaylı bilgilendirmeler yapılır. Diğer Psikoterapi süreçlerinde olduğu gibi yine konuşmaya dayalı bir psikoterapi olan cinsel terapi de verilen eğitimlere ek olarak partnerlerin ev ortamında uygulayacakları egzersizlere de yer verilmektedir.


Cinsel terapilerde başarı oranı en yüksek cinsel işlev bozukluğu vajinismustur. Bu bozukluğun tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar ortaya çıkması söz konusu değildir. Ancak diğer cinsel işlev bozukluklarında (örn; sertleşme ve orgazm bozuklukları gibi) kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı gibi durumların ortaya çıkmasıyla beraber nüks görülebilmektedir.


Depresyonun eşlik ettiği bir cinsel işlev bozukluğu var ise öncelikle hangi durumun ortaya çıktığı terapist tarafından saptanır. Tedavi planlaması ona göre yapılır. Yani bireyde depresyon sonucu gelişen bir cinsel işlev bozukluğu mevcut olduğunda tedavi formülasyonu depresyonu tedavi etmeye yönelik planlanır. Kişinin depresyonu düzeldiğinde cinsel işlev alanındaki yakınması da buna bağlı olarak düzelecektir. Durum tam tersi olarak da görülebilir; cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkardığı bir depresyon mevcut olduğunda ise terapi hedefi cinsel işlev bozukluğuna yönelik çalışma ile başlamak olacaktır.

Cinsel terapi içeriğindeki çalışma alanlarımız;

Randevu Alın!
Randevu talepleriniz için arayabilir, mail atabilir ya da formu doldurabilirsiniz.
SayoTerapi