HomeEce Özden Şengül

Ece Özden Şengül

Klinik Psikolog

Ece Özden Şengül

Unvan: Klinik Psikolog

Eğitim: Eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Okan Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Uzmanlık Alanı: Genç, Yetişkin

Terapi Yaklaşımı: Psikodinamik Psikoterapi, Varoluşçu Psikoterapi, Cinsel Terapi

Çalışma Alanlarından Bazıları

Kaygı, Kayıp ve Yas Süreci, Depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Panik Bozukluk, Kişilik Bozuklukları, Somatik Belirtiler, İlişki Sorunları, Aile İçi Çatışma, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Yetersizlik Hissi, Öfke Kontrolü, Duyguları İfade Etme ve Tanıma, Yeme Problemleri, İletişim Sorunları

Profesyonel Geçmişi:

Klinik Psikolog Ece Özden Şengül, Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Psikoloji Bölümü’nü Onur Derecesi ile tamamlamıştır. Ardından İstanbul Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı’nda “Postpartum Depresyon ile Öz Şefkat ve Psikolojik Dayanıklılık Düzeylerinin İlişkisi” başlıklı tez çalışmasını tamamlayarak uzman klinik psikolog derecesini almıştır.

Eğitimi süresince Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Yusra Community Center başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalara katılmıştır. Mülteci ailelere yönelik psikososyal destek faaliyetlerinde yer almıştır. Stajını ise, Fransız Lape Hastanesi’nde ayaktan ve yatarak tedavi ünitelerinde tamamlamıştır.

Yüksek lisans eğitimi sırasında Kartal Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde gönüllü psikolog olarak çalışmaya başlamıştır. Buradaki gönüllü çalışmalarına devam etmektedir.

İş yaşamına Çekmeköy Belediyesi’nde başlamıştır. Ardından Grupas Gelişim firmasında klinik psikolog ve insan kaynakları yöneticisi olarak göreve başlamıştır. Buradaki görevi süresince hem kurumlara yönelik kişisel gelişim eğitimlerinde ve çalışan destek programlarında yürütücülük yapmış, hem de şirket bünyesindeki insan kaynakları süreçlerinde (işe alım, terfi gibi) görev almıştır. Ayrıca çeşitli klinik ve danışmanlık merkezleriyle iş birliğinde çalışarak danışan görmeye devam etmiştir. 17 Mayıs Derneği psikolojik destek ekibinde yer almaktadır ve derneğin LGBTİ+’larla danışmanlık çalışmalarına yönelik sürekli eğitimlerine katılmaktadır.

Çeşitli mesleki eğitim ve seminere katılmıştır. Başlıca mesleki eğitimleri arasında;

  •         Kişilik, Kişilik Bozuklukları ve Dinamik Psikoterapi Eğitimi (Prof. Dr. Doğan Şahin),
  •           Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi (Varoluşçu Akademi ve Varoluşçu Psikoterapiler Derneği),
  •           Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) Eğitimi (Rorschach ve Projektif Testler Derneği),
  •           Aile Danışmanlığı Sertifika Programı (MEB),
  •           Lacancı Psikanaliz Çalışmaları (Dr. Pınar Arslantürk & Dr. Fiona Faraci),
  •           Cinsel Terapi Eğitimi (CİTEB),
  •           Öz Şefkat Seminerleri (Center For Mindful Self-Compassion, Walk Of Life) yer almaktadır.

Şu anda terapi çalışmalarını online ve yüz yüze olarak sürdürmektedir. Seanslarında psikodinamik/psikanalitik, varoluşçu ve öz şefkat temelli yaklaşımlardan yararlanmaktadır. Mesleki gelişimine katkı sunacağına inandığı eğitimlere katılmaya devam etmektedir.


Üyelikler: 

Türk Psikologlar Derneği

 İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği

Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği

Randevu Alın!
Randevu talepleriniz için arayabilir, mail atabilir ya da formu doldurabilirsiniz.
SayoTerapi